پرداخت حق التدریس مدرسان علمی کاربردی اصلاح می شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پرداخت حق التدریس مدرسان این دانشگاه اصلاح می شود و به مدرسان بر اساس سابقه کاری تسهیلاتی ارائه خواهد شد.

محمدحسین امید صبح امروز در نشست خبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار مجوز تدریس در این دانشگاه صادر شده است که بسیاری از این مجوزها صلاحیت حرفه ای لازم را ندارد.

وی افزود: در سال ۹۵ برای اولین بار جذب مدرس در این دانشگاه به صورت فراخوان انجام شد و حدود ۴۲ هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: در استان هایی که متقاضیان فراخوان جذب به عنوان مدرس به سه برابر نیاز ثبت نام کرده باشند آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای افراد بررسی خواهد شد.

امید اظهار داشت: پیش بینی می شود در این فراخوان ۹ هزار نفر پذیرفته شوند که بیشترین آمار مربوط به استان تهران است.

وی عنوان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می شوند کارت شناسایی داده می شود که بر اساس این کارت این افراد می توانند از تسهیلات استفاده کنند.

امید خاطرنشان کرد: به طور مثال مدرسانی در این دانشگاه فعالیت می کنند که دارای ۲۵ سال سابقه تدریس هستند اما میزان دستمزد این افراد با مدرسان جدید یکسان است بنابراین برنامه داریم پرداخت حق التدیس مدرسان دانشگاه را اصلاح کنیم.

وی گفت:تا پایان سال جاری نیز دانشگاه فراخوان جدیدی برای جذب مدرس اعلام خواهد کرد.

هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، بلکه زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.

امید اضافه کرد: فعالیت این دو دانشگاه با یکدیگر متفاوت است اما برای اینکه برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است.

وی گفت: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.

بیش از ۸۰ رشته محل دانشگاه اصلاح می شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از ۸۰ درصد رشته/محل های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته ۲۰ درصد رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.

امید عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.

ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی

وی با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.

امید تاکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه اطلاعات مربوط به سال های ۹۶-۹۵  مراکز مورد بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: مراکزی که حد نصاب امتیاز را کسب نکرده باشند حذف، مراکزی که در مرتبه ضعیف قرار گرفته باشند به آنها فرصت داده خواهد شد تا ارتقا یابند و به مراکز قوی نیز تسهیلات ارائه می دهیم.

برنامه دانشگاه علمی کاربردی برای استان های محروم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که بیشتر برنامه داریم این موضوع برای دانشجویان مناطق محروم باشد.

امید گفت:برای قانون بودجه سال ۹۷ به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.

وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می شود.

برخی مراکز دانشگاه ماموریت گرا نیستند

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در گذشته برخی از مراکز این دانشگاه براساس محیط واقعی اشتغال شکل نگرفته اند و ماموریت گرا نبوده اند.

امید عنوان کرد: از سال ۹۵ موضوع ماموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت بنابراین در رشته های غیر مرتبط به مراکز دانشجو داده نمی شود.

وی اظهار داشت: در سال ۹۶ نیز سیاست ماموریت گرایی مراکز دانشگاه به طور کامل اجرایی خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در آیین نامه مصوب دولت بخشی از صلاحیت حرفه ای به وزارت کار و بخشی نیز به وزارت علوم اعطا شده است که به پیشنهاد دانشگاه فعالیت های مربوط به وزارت علوم از سوی این دانشگاه انجام می شود.

برنامه ریزی برای ظرفیت خالی دانشگاه علمی کاربردی

امید با بیان اینکه بخشی از صندلی های مراکز این دانشگاه خالی است، گفت: در سال گذشته این دانشگاه ۸۰۰ هزار ظرفیت داشت که تنها ۱۵۰ هزار نفر متقاضی پذیرش در این دانشگاه بودند.

وی اضافه کرد: با قرار گرفتن دانشگاه در ماموریت اصلی خود و راه اندازی دوره های پودمانی مورد نیاز صنعت و جامعه می توانیم جذب دانشجویان در دانشگاه را افزایش دهیم.مهر

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تبلیغات

سخنی پند آموز

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.